péče o vyšívané doplňky

Merino vlna

Chov ovcí je jedním z nejekologičtějších chovů hospodářských zvířat vůbec. Při výrobě plsti přijde ovce pouze o svoji srst nikoli o život. Merino vlna má vysokou schopnost pohlcovat pachy. Zachovává si své vlastnosti dlouhodobě a nedegraduje. Je biologicky rozložitelná a obnovitelná. Je antistatická a odpuzuje hmyz. Díky struktuře vlněného vlákna a ochraně přírodním lanolinem se ve vlně nemnoží bakterie ani roztoči.  Díky lanolinu má vlna tendenci regenerace, která pomáhá udržet oblečení odolné vůči nečistotám a při mírném dešti dokáže odpuzovat vodu.

Péče o doplněk z merino vlny

Vlna obsahuje lanolin a právě ten je proti žmolkům, vlhkosti a ušpinění úžasný pomocník. Při správném ošetřování výrobku zůstane vlněný doplněk dlouho krásný. Pokud se objeví žmolky, jednoduše je odstraníme klasickou jednorázovou žiletkou, nebo speciálním strojkem pro odžmolkování. Používejte šetrný prostředek s lanolinem a bez rozpouštědel. Jestliže si výrobek ušpiníte, naneste na poškozené místo čistící prostředek a jemně odstraňujte nečistotu hadříkem nebo houbičkou. Poslední a nejdůležitější krok je spláchnout kompletně celý doplněk vodou, aby se nedělaly na povrchu mapy. Pozor! Materiál nesmí přijít do kontaktu s teplotou vyšší než 30 stupňů. Poté nechejte výrobek volně uschnout, položte jej na ručník nebo zavěste do sprchy či vany a nechte vodu volně odkapat. Rozhodně výrobek neždímejte. Vlněný výrobek neperte v pračce ani nesušte v sušičce. Větší skvrny doporučujeme přenechat čistírnám. Vyšívaný doplněk nezatěžujte těžkým obsahem. Zamezíte vážnému poškození výrobku (může dojít k popraskání uch, úchytů nebo karabin. Nezapomeňte také na protimolovou ochranu = skladujte na světlém a větraném místě. Přírodní ochranou proti šatním molům je levandule, černý bez a vůně cedrového dřeva ve formě éterického oleje.


Péče o vyšívanou bundu

Starejte se o ni dle údržbového štítku, který máte na své bundě. Doporučujeme nedávat bundu do sušičky, aby se nepoškodila výšivka. Při žehlení výšivky vždy žehlete přes vlhký hadřík.