Pár slov o nás

Náš sen se začal plnit v září roku 2018 v Poštorné – místní části Břeclavi. Srdcovou záležitostí jsou pro nás lidové ornamenty z Podluží, ale inspirujeme se i vzory z dalších regionů nebo dokonce zemí. Všechny produkty jsou vyráběny ručně, čímž je zajištěna jejich originalita. Nevyšíváme na automatických strojích, ale na klasických domácích šicích strojích. Původní materiál, z kterého jsme vyráběly doplňky, byl polyesterový filc. Roku 2022 jsme ale přešly na merino vlnu, která dodává výšivce zcela jiný rozměr. Každá výšivka je specifická a doba tvoření se proto liší dle náročnosti daných ornamentů, jejichž vyšití může zabrat až 8 hodin. Naším cílem je propojit lidovou tradici s moderním světem a ukázat folklórní ornamenty trochu jinak. Veškeré ornamenty z Podluží navrhujeme samy, stejně jako střihy doplňků.

Jsme malá rodinná firma, pro kterou je důležité dělat věci poctivě a s pokorou. Ve Vyšívaném folkloru se snažíme předávat krásu lidového ornamentu do moderního designu. Naší největší inspirací jsou lidové ornamenty z Podluží. Nebráníme se však poznávati kouzla ornamentů jiných krajů. Naše doplňky udělají radost nejen folklornímu srdci, ale i těm kteří mají rádi originální a zajímavé kousky. S úctou ke krojové čistotě a tradici nedoporučujeme nosit naše doplňky ke kroji, jedná se totiž o moderní doplňky, které patří do ruchu běžného dne. Šijeme převážně na zakázkovou výrobu, prioritou je pro nás pečlivá komunikace se zákazníkem. Věnujeme se rovněž návrhům tradičních ornamentů z Podluží, které si u nás můžete na zakázku objednat.

Dosud největší a velmi zásadní krok v našem podnikání nastal v roce 2021, kdy jsme přešly z polyesterové plsti na 100% merino plsť, která splňuje ty nejpřísnější evropské požadavky na kvalitu a nezávadnost. Jeden z hlavních důvodů, proč tento krok přišel byl důraz na ekologické hledisko. Chov ovcí je totiž jedním z nejekologičtějších chovů hospodářských zvířat vůbec. Důležitý pro nás je fakt, že při výrobě přijde ovce pouze o svoji srst, nikoli však o život. Druhý důležitý faktor je pro nás samozřejmě vizuální dojem. Myslíme si, že výšivky si zaslouží krásný a kvalitní materiál, což merino vlna splňuje.

Alexandra Pěčková

K šití mě přivedla moje maminka, která mě inspirovala. Díky ní jsem vystudovala obor oděvnictví na střední škole v Hodoníně. Od narození žiju v Poštorné, kde většina mých kamarádů pochází z folklorně založených rodin a právě díky nim jsem začala tíhnout k lidovým tradicím. Tento krásný koníček je mou součástí do dnes. Jsem členkou Slováckého krúžku Poštorná a aktivně se účastním veškerých aktivit spojených s ním.

Karla Jurasová

Vystudovala jsem textilní školu v Jihlavě – Heleníně. Vyrůstala jsem v Uherčicích u Znojma kde folklor nebyl. Do Poštorné jsem se odstěhovala ve svých 20 letech. A k folkloru mne o 13 let později přivedla až moje tehdy 9ti letá dcera Saška, kterou od malička fascinovalo kouzlo krojů a lidových tradic. Časem mne stáhla svým nadšením a začala jsem se o folklor zajímat stejně jako ona. Nyní tvoříme nerozlučnou dvojku Vyšívaného folkloru, který vznikl v roce 2018.